Domowy sposób na wafelki do lodów

Domowy sposób na wafelki do lodów

Wafelki do lodów przygotowane domowym sposobem z pewnością przypadną do gustu Twoim bliskim. Poniżej znajdziesz jeden z najciekawszych przepisów na ciasto, z którego możesz przygotować zarówno wafle w postaci rożków, domowych rurek (podawanych najczęściej z bitą śmietaną) oraz wafelkami do chrupania w formie prostej przekąski.
  • Czas potrzebny na przygotowanie: około 30 minut
  • Czas pieczenia: 10 minut
  • Ilość porcji na jaką wystarczy ciasto: 10 do 14 rożków

Produkty potrzebne do przygotowania ciasta:

  • 60 gramów krówek, lub gotowej masy krówkowej, która jest do dostania niemal w każdym sklepie,
  • 40 gramów masła, 200 gramów słodkiej śmietanki (najlepiej o 30% zawartości tłuszczu),
  • 3 płaskie łyżki cukru białego,
  • 200 gramów mąki tortowej (około 1 szklanka),
  • 2 świeże jajka średniej wielkości.

Wafle do lodów, czyli smaczne dopełnienie domowych deserów

Przytoczony wyżej przepis możesz dowolnie zmieniać zgodnie z ilością rożków, jakie chcesz uzyskać - w oryginale będzie ich od 10 do 14 sztuk. Krówki, tudzież masę krówkową wrzuć do rondelka, następnie dodaj masła, cukru oraz słodką śmietanę. Wszystko to podgrzewaj na "małym ogniu" regularnie mieszając. Krówki mają się połączyć w jednolitą masę z innymi składnikami. Nie możesz jednak doprowadzić jej do zagotowania. Następnie pozostaw do ostudzenia na około 10 minut. Kolejny etapem będzie ubicie jajek na "kogel mogel", do którego stopniowo wlewaj ostudzoną wcześniej masę. Pamiętaj o ciągłym mieszaniu. Możesz sobie pomóc mikserem, ale pamiętaj, aby ustawić go na możliwie wolne obroty. Następnie dodaj mąkę i całość miksuj aż do momentu uzyskania gładkiego ciasta. Właściwie to już niemal koniec, pozostaje najprzyjemniejszy etap, a więc pieczenie wafli. Zależnie od upodobań bądź posiadanego sprzętu, możesz sięgnąć po waflownicę lub skorzystać z klasycznego piekarnika.

Domowe wafle do lodów z waflownicy

Nagrzej odpowiednio waflownicę, następnie na sam jej środek nałóż łyżką porcję ciasta (nie za dużą), po czym szybko ją zamknij i dociśnij, celem równomiernego rozprowadzenia ciasta w jej wnętrzu. Już po pierwszej minucie warto sprawdzić stopień wypieczenia ciasta - im jest bardziej zarumienione tym będzie bardziej chrupkie.

domowe wafle do lodów z piekarnika

Ustaw temperaturę na 180 stopni, natomiast na blaszkę wyłóż papier do pieczenia. Następnym krokiem będzie nakładanie ciasta, najwygodniej to robić zwykłą łyżką stołową. Warto sięgnąć także po szpatułkę do tortów, aby przy jej pomocy rozprowadzać ciasto po blaszce. Tylko od Ciebie zależy jak gruby wafelek przygotujesz. Piecz po kilka sztuk jednocześnie aż do momentu uzyskania odpowiedniego stopnia zarumienienia ciasta. Czas pieczenia wynosi zwykle około 10 minut, jednak jest to wartość typowo orientacyjna - zależy od samego pieca oraz grubości nałożonego ciasta.